Yüz Kırışıklığı Neden Olur, Ne İyi Gelir?

01 Ağustos 2021
Yüz Kırışıklığı Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Yaşın ilerlemesiyle birlikte kırışıkların artması herkes için tedirginlik yaratabilir. Aynaya baktığımız yaşlandığımızı görmek ve bunun yüzümüze yansıdığını fark etmek elbette hiçbirimiz için hoş bir durum değildir. Bu durumda cildin erken kırışmasına neden olan etmenleri bilerek ortadan kaldırmak ve cildi kırışıklıklardan korumak için bazı ipuçlarına dikkat etmek son derece kurtarıcı olabilir. Cilt kırışıklıklarının oluşmasına veya artmasına neden olan etmenler ile bu kırışıklıkları önlemek için neler yapılabileceğini sizler için derledik.

Yüz Kırışıklığı Neden Olur?

30’lu yaşlara gelmeniz itibariyle cildin hücre yenilenme gücü, fibroblast üretimi ve kolajen salınımı yavaşlar. Kolajen üretiminin yavaşlamasıyla birlikte cildin nem seviyesi düşer ve buna bağlı elastikiyeti azalır. Ayrıca cildin doğal yağ oranı ne kadar fazla ise cilt o kadar canlı, sağlıklı ve genç görüneceği için yaşın ilerlemesiyle birlikte yüzdeki kırışıklıklar oluşmaya başlar. Ancak kırışıklıklar herkesi aynı şekilde etkilemez ve cildin düzenli olarak maruz kaldığı bazı çevresel etmenler kırışıklıkların artmasını ya da daha erken oluşmasını tetikleyebilir.

Pek çok kişi için günlük yaşamda makyaj olmazsa olmazlardan olsa da kullanılan makyaj ürünlerinin gün boyunca yüzümüzde bizimle olduğunu düşündüğümüzde aslında içeriklerinin cildi yaşlandırmada ne kadar etkili olduğu fark edilebilir. Makyaj ürünlerini seçerken kendi cilt tipinize uygun ve en önemlisi güvenilir formüllere sahip seçeneklere yönelmeniz son derece önemlidir. Makyajınızı yapmadan öncesinde güneş kremi veya ince bir katman halinde nemlendirici uygulamış olmanız ise hem çevresel faktörlerden hem de makyaj ürünlerinden ileri gelen kırışıklıkları ertelemek için bire birdir.

Yüz Kırışıklığına Ne İyi Gelir?

Kırışıklıkların tamamen önüne geçmek veya oluşan kırışıklıkları tamamen eski haline döndürmek pek de mümkün olmayabilir. Ancak kırışıklık görünümünü azaltmak veya oluşmadan önlemek için kullanabileceğiniz neredeyse sayısız denebilecek kadar çok anti aging etkili ürün bulunmaktadır. Kullanacağınız kırışıklık ve yaşlanma karşıtı ürünlerin içeriğini okuyarak sizin cilt tipinize uygun olup olmadığına karar vermeniz mümkün olmakta, ayrıca bu ürünleri dahil olduğunuz yaş grubuna göre seçmeniz de bu çeşitlilikle sağlanmaktadır.

Kırışıklıkların önlenmesi ve azalması için şüphesiz en önemli destek ise yeterli su tüketmekten gelmekte, ayrıca kaliteli bir uyku ve doğru beslenme de cildi korumanın temelini oluşturmaktadır. Cildin erken yaşlanmasına neden olan serbest radikalleri uzaklaştırmanın yanı sıra cildin neme doymasını ve elastikliğini mümkün olan en uzun süre koruması için su oranı yüksek, bol vitamin ve mineral içeren besinleri tercih etmeniz, gün boyunca su içmeye devam etmeniz gerekmektedir.

Antioksidan bileşenlere sahip besinleri tüketmek ve yeşil çay gibi antioksidan zengini çaylar tüketmek de genç görünümü korumaya yardımcı olmakta, içten gelen bu gençliği ve canlılığı dışarıdan desteklemek içinse leke veya kırışıklıklar ile mücadele eden nemlendirici ya da serumlara başvurmanız önerilmektedir. Kullandığınız ürünlerin gerçek etkilerini görmeniz adına düzenli kullanmanız ve cilt tipinize uygun seçimler yapmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.