Yeni Başlayanlar İçin Cilt Bakımı Rehberi

01 Ağustos 2021
Yeni Başlayanlar İçin Cilt Bakımı Rehberi

Yüzümüz vücudumuzun hem dışarıdan en çok dikkat çeken hem de en hassas bölgesidir. Dış dünya ile belki de en çok temas eden vücut kısmı olmasıyla kendine özgü bir bakım rutini gerektiren yüzümüz, yağlanma, kızarıklık, sivilce veya leke gibi pek çok sorunla baş etmek durumundadır. Zaman içerisinde ortaya çıkan bu cilt problemleri ileride daha ciddi sorunlara neden olabilir veya kişide hem sağlık hem estetik açısından kaygıya neden olabilir. Cilt sorunlarının oluşmadan önüne geçmek veya var olan cilt problemlerini sağlıkla çözmek için en basit ancak en etkili çözüm günlük kişisel cilt bakım rutinine dikkat etmektir.

Cilt Bakımına Başlamak

Cilt bakımı kadın veya erkek fark etmeden herkes için ergenlik dönemi itibariyle başlaması ve yaş ilerledikçe özgün şekilde değiştirilerek devam ettirilmesi gereken bir rutindir. Pek çok kişi cilt bakımını düzenli uygulamak için cilt problemlerini ortaya çıkmasını beklemekte, ancak cilt tipine uygun bir rutinle sorunları oluşmadan önlemek mümkün olmaktadır.

Cilt tipiniz hakkında bilgi edinmek ve bu özelliklere uygun ürün seçmek doğru bir bakım sürecinin ilk ve en önemli adımıdır. Cilt tipleri genellikle kuru, karma, yağlı ve normal olarak kategorize edilmekte, pek çok ürünün üzerinde hangi cilt tipine ve hangi sorunlara yönelik olduğu belirtilmektedir.

Cilt Bakımının Aşamaları

Cilt bakım rutininde kullanılması gereken ürünler ve uygulanması gerekenler herkes için farklı olsa da istisnasız herkes için cilt bakım rutininin temizleme basamağıyla başlaması gerektiğinden bahsedilebilir. Cildinizi uygun bir makyaj temizleme sütü veya sıvısıyla gün boyunca kullanılan kozmetik ürünlerden arındırdıktan sonra farklı formlardaki cilt temizleme ürünlerinden size uygun olanı kullanabilirsiniz. Bu temizleyici ürünler jel veya köpük gibi farklı formlarda olabilmekte, bu noktada kendi kullanım amacınıza veya alışkanlıklarınıza göre seçim yapmanız mümkün olmaktadır. Genel olarak yağ ve kirden arınan cilt gözeneklerinin etkili şekilde temizlenmesi içinse tonik kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Temizlenen cildinizi problemlere yönelik olarak bakıma alabilir ve bunun için krem ya da serum gibi amaca yönelik etkili ürünlerden yardım alabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse akneye meyilli ciltlerin asidik etkiye sahip akne jellerini, kuru cilt tipine sahip olanların nem desteği sağlayacak serumu veya lekeli cilt tipine sahip olanların renk eşitleyici kremini kullanması için temizleme aşamasından hemen sonrası uygundur.

Etken maddeleriyle cilt problemlerine yönelik bakım sağlayan ürününüzü kullandıktan sonra cilde genel bir nem desteği sağlamak veya yumuşaklık kazandırmak için cilt tipine uygun standart içerikte bir krem kullanmayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca nemlendirici kremlerin cilt yüzeyinde oluşturduğu bariyer sayesinde alt katmanda kalan serum veya jel gibi ürünlerin daha iyi etki ettiğini de gözlemleyebilirsiniz. Bakım rutininin son aşamasında ihtiyacınız olduğunu düşünmeniz halinde cilt bakım yağları kullanabilir, dilerseniz yağları içeriğine bağlı olarak kremle karıştırarak da kullanabilirsiniz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.