Siyah Noktalardan Nasıl Kurtulursunuz?

01 Ağustos 2021
Siyah Noktalardan Nasıl Kurtulursunuz?

Uzaktan bakıldığında ilk etapta fark edilmese de yakından iletişime geçtiğiniz anlarda direkt olarak dikkat çekmeleri nedeniyle pek çok kişi için estetik açıdan son derece rahatsız edici bulunan siyah noktalar, aynı zamanda cilt sağlığında da sık karşılaşılan problemlerden biridir. Çene, burun çevresi ve alın başta olmak üzere yüzün pek çok bölgesinde görülebilen siyah noktalarına kendilerine özgü bir bakım ve tedavi süreci gerektirebilir.

Siyah Nokta Nedir ve Nasıl Oluşur?

Siyah noktalardan kurtulmak için öncelikle bu oluşumların nedenlerini anlamak ve ortadan kaldırmak gerekir. Cilt yüzeyindeki fazla sebum, kir ve ölü hücreler gözenekleri tıkamakta bu kirli yapı ucu açık olması halinde oksijenle karşılaştığında güneşin de etkisiyle yanarak siyahlaşmakta ve siyah noktalı bir görünüm oluşmaktadır. Genel düşüncenin aksine siyah noktaların nedeni her zaman kir olmak zorunda değildir ve çoğu zaman yağlı cilt tipine sahip olanların fazla sebum üretimesi nedeniyle gözeneklerinin tıkandığı görülür. Her durumda en iyi korunma ve çözüm yöntemi cilde derinlemesine ancak zarar vermeden temizlemektir.

Siyah Nokta Nasıl Geçer?

Cilt yüzeyini düzenli olarak kir, ter ve yağdan arındırmak siyah noktaları oluşmadan önlemek gibi oluşan siyah noktaları temizlemenin de en temel kuralıdır. Siyah noktaya meyilli temizleyici ürünlerin içerisinde genellikle antiseptik özellikli içerikler bulunmakta, bu içerikler sayesinde gözeneklerdeki zararlı mikroorganizmalar yok edilmektedir.

İçeriğinde domates veya limon özleri gibi antiseptik ve antioksidan özellik gösteren etken maddeler bulunan temizleyicileri kullanmak, siyah nokta tedavisinde en etkili seçeneklerdendir. Siyah noktaları derinlemesine arındırmak için bu temizleyicileri düzenli olarak kullanmak gerekmekte, ancak genellikle su bazlı temizleyiciler tek başına yeterli olmadığı için öncesinde yağ bazlı temizleyici ile gözeneklere dolan kirin ve yağın yumuşamasını sağlamak gerekir. Söz konusu yağ bazlı temizleyiciden sonra kullanılacak olan su bazlı temizleyicinin seçilmesi olduğunda ise yoğun şekilde köpüren temizleyiciler yerine süt, losyon veya jel formundaki daha yumuşak ürünleri tercih etmeniz önerilir. Köpük formundaki temizleyiciler daha sert içeriklere sahip olduğundan ilk etapta direkt olarak bu ürünleri kullanmak, cildi temizlemek isterken daha çok yağlanmasına neden olabilir.

Cildinizi fazla yağ, biriken kir, kalıntı ve ölü hücrelerden arındırmanın bir diğer etkili yöntemi ise düzenli peeling kullanımıdır. Tanecikli yapıları sayesinde cildin üst katmanlarında biriken büyük parçalı kir ve ölü hücreleri kolayca temizleyen bu ürünler, aynı zamanda tercih edilen türüne bağlı olarak yağ ve nem dengesini korumaya, yani daha pürüzsüz ve yumuşak bir cilt dokusuna sahip olmaya da yardımcı olabilir.

Siyah noktaları arındırmak için yalnızca temizleyici ürünler değil, aynı zamanda maskeler kullanmak da son derece etkili bir yöntemdir. Yine tercih edilen ürüne göre değişmekle birlikte haftada 2 ila 3 kere uygulanan maskeler cildin fazla yağlanmasını önlemeye yardımcı olduğu gibi, daha parlak ve genç bir cilt görünümü elde etmek için anında etkisini göstermesiyle de oldukça sevilir.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.