Siyah Noktalara Karşı Bakım Rehberi

01 Ağustos 2021
Siyah Noktalara Karşı Bakım Rehberi

Pek çok kişinin görmekten hoşlanmasa da sürekli olarak yok etmeye çalıştığı ve savaş halinde olduğu cilt problemlerinin başında gelen siyah noktalar sanılandan da yaygın şekilde görülmektedir. Özellikle yağlı ve karma cilt tipine sahip olanların sıkça karşılaştığı bu sorun karşısında cildi özel ürünlerle desteklemek ve iyileştirmek için bazı önemli ipuçlarına dikkat etmek gerekir. Siyah noktalı ciltlerin bakım konusunda bilmesi gereken ipuçları ise sizleri bu rehberimizde beklemektedir.

Siyah Noktalar İçin Kullanılması Gerekenler

Siyah noktaların oluşmasını önlemede de oluştuktan sonra ortadan kaldırılması için de düzenli olarak cildin temizlenmesini sağlamak en önemli kuraldır. Her cilt bakım rutininin ilk adımı olması gereken cilt temizliği, söz konusu siyah noktalar olduğunda ekstra önemlidir ve günlük olarak temizlenen ciltte akne oluşumuna dair riskler minimumdadır.

Cildinizi düzenli şekilde temizliyor olmanıza rağmen siyah nokta sorunu yaşıyor olabilir ve bu durumda ne kullanmak gerektiği konusunda kafa karışıklığı yaşayabilirsiniz. Ancak zaman içinde oluştukları gibi anında geçmeleri de mümkün olmayan siyah noktalar için bu soruna yönelik arındırıcı cilt maskelerinden yardım alarak şikayetlerinize veda edebilirsiniz. Siyah nokta karşıtı maskeler içerisinde özellikle içeriğinde kil bulunan ürünler favoriler arasında yer almakta, kilin gözenekleri etkili şekilde temizlemesinin yanı sıra ciltteki fazla yağlanmayı önlemesi de sorunları ortadan kaldırmada etkili olmaktadır.

Siyah noktaları yok etmek için kullanılabilecek ve düzenli olarak günlük rutin içerisinde yer alabilecek ürünlerden bir diğeri de siyah nokta karşıtı kremlerdir. Bu ürünler cilt geneline uygulanarak yağlanmayı ve buna bağlı istenmeyen parlamaları azaltabileceği gibi yalnızca siyah noktanın üzerine uygulanan ve yoğun etken maddelere sahip olmasıyla anında etki gösteren ürün seçenekleri de bulunabilir.

Siyah Noktalar İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cilt bakım rutininiz içerisinde yer verdiğiniz ürünlerin komedojenik yani gözenek tıkayıcı etkiye sahip olmadığına emin olmanız son derece önemlidir. Gözeneklerin tıkanması siyah nokta oluşumunun bilinen en önemli nedenlerinden biri olmakta, bazı cilt bakım yağı gibi ürünler ise bu soruna yol açabilmektedir.

Kullandığınız bakım ürünleri kadar makyaj malzemeleri de cildi istenmeyen siyah nokta temizleyici için önemli olmakta, bu nedenle özellikle fondöten veya kapatıcı gibi cilde direkt uygulanan ürünlerin yağsız olmasına özen göstermek gerekmektedir. Su bazlı ürünler de gözenekleri tıkayabilmekte ancak ciltle daha uyumlu olduğu ve yağlanmayı tetiklemediği için nispeten daha uygun bulunmaktadır.

Cildinizi korumak veya güzelleştirmek için her ne kadar temizleyici, losyon ve serumlara odaklanıyor olsanız da güneş kreminin de son derece önemli bir bakım ve sağlık ürünü olduğunu unutmamak gerekir. Gözeneklerde biriken ölü hücre ve yağ güneş ışığı altında oksijenle tepkimeye girerek koyu bir renk kazanmakta, bir diğer deyişle sivilcelerin akneye dönüşmemesi için düzenli güneş kremi kullanımı da son derece önemli olmaktadır.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.