Makyaj Bazı Nedir? Nasıl Kullanılır?

01 Ağustos 2021
Makyaj Bazı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Makyaj dünyasına adım atanların en sık sorduğu ürünlerden biri şüphesiz makyaj bazı oluyor. Pek çok kişi makyaj bazının tam olarak ne işe yaradığını merak ediyor ve bu türden ürünleri kullanmak zorunda olup olmadığını araştırıyor. Makyaj bazının ne olduğuna ve nasıl kullanıldığına dair detaylarsa sizler için bu rehberimizde açıklanıyor.

Makyaj Bazı Nedir?

Makyaj malzemelerini kullanarak yüz kusurlarını kamufle etmeden veya yüzü renklendirmeden önce daha canlı ve sağlıklı bir görünüm elde etmek için kullanılan farklı yoğunluktaki likit ürünlere makyaj bazı deniyor. Makyaj bazını cilde uygulamak, fondöten uygulaması öncesinde cildin daha uygun bir zemin oluşturmasını sağlıyor. Bir diğer deyişle makyajın ilk adımı olarak makyaj bazını tercih ederek diğer kapatıcı ürünlerle cilt arasına bir bariyer konmuş oluyor.

Teni daha pürüzsüz kılarak pudra, concealer veya fondötenin daha iyi sonuç vermesini sağlayan makyaj bazı, cilt tipine göre seçilebilecek pek çok farklı çeşit sunuyor. Örneğin kuru cilt yüzeyine direkt olarak fondöten uygulamak pullanan ve çatlayan bir görünüm sunarken, yağlı cilt üzerine fondöten uygulamaksa parlayan, sağlıksız bir görünüme neden oluyor. Cilt sorunlarıyla ilişkili bu ürün kullanım dezavantajlarının önüne geçmek, doğru makyaj bazı kullanımıyla mümkün olabiliyor.

Makyaj Bazı Kullanımı

Makyaj bazı cildi daha pürüzsüz ve genç gösterdiği için kullanımı önerilen profesyonel ürünlerden biri olmakla birlikte ürünün kullanım sıklığı cilt yapınızın özelliklerine göre belirlenebiliyor. Örneğin problemli bir cilt yapısına sahip değilseniz ve gün içinde daha az ürün kullanarak cildinizdeki hafifliğin keyfini çıkarmak istiyorsanız yalnızca özel günlerde ve davetlerde bu ürünü kullanmanız da mümkün olabiliyor. Yani kullanımı zorunlu olmamakla birlikte cildinde kuruluk ya da yağlanma gibi sorunları olanların makyaj bazı kullanarak ürünlerden daha etkili sonuç almasının ve daha güvende hissetmesinin mümkün olduğunu unutmadan seçim yapmak gerekiyor.

Makyaj bazının yerine geçebilecek ve bire bir aynı etkileri gösterecek olan pek fazla ürün çeşidi bulunmuyor ve bu nedenle temelde makyaj bazı çeşitlerinin kullanım amacı ya da şekli benzer oluyor. Henüz makyaj bazı temin etmemiş olanların ise fondötenle cilt arasında bariyer oluşturmak için günlük kullanıma uygun serum veya nemlendirici krem kullanması, ince bir katman halinde uyguladığı bu ürünlerin iyice emilmesini beklemesi öneriliyor.

Makyaj bazı kullanımına dair dikkat edilmesi gerekenler ilk olarak doğru ürün seçimiyle başlıyor ve farklı yoğunluklarda çeşitleri bulunan bu ürünler arasından kendi cildinizin ihtiyaçlarına en uygun olanı belirlemeniz gerekiyor. Sonrasında parmak uçlarınızla veya orta büyüklükte uç yapısına sahip fondöten fırçasıyla direkt cilt geneline uyguladığınız ürünün emilmesini takiben dilediğiniz gibi makyajınızı yapmanız mümkün oluyor. Fondöten veya BB krem gibi kapatıcı etkiye sahip ürünleri uyguladıktan sonra yine cilt geneline transparan pudra uygulaması yapmanız ise ürüne yönelik beklentilerinizi karşılamada ve pürüzsüzlük efektinin süresini uzatmada etkili bir ipucu olabiliyor.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.