Kuruyan Vücudunu Nasıl Nemlendirmelisin?

01 Ağustos 2021
Kuruyan Vücudunu Nasıl Nemlendirmelisin?

Cilde ihtiyacı olan nemi vermek ve ideal nem seviyesini koruyabilmek için en sık tercih ettiğimiz ürünlerin başında şüphesiz nemlendiriciler geliyor. Ancak cildi nemle beslemek için nemlendiricileri düzenli kullanmanın yanı sıra dikkat edilmesi gereken farklı maddeler de bulunuyor. Yüzümüz ne kadar önemli ise vücudumuzu saran cildimizin de bir o kadar önemli olduğunu unutmamak ve neme doymuş, sağlıklı bir cilde sahip olmak için bütüncül düşünerek her yere eşit özeni göstermek gerekiyor. Sizler için vücudun nem dengesini sağlamak ve korumak için dikkat edilmesi gerekenleri açıklıyoruz.

Cildi Nemlendiren Öneriler

Kulağa her ne kadar alışılagelmiş, klasik bir öneri gibi gelse de sık sık su tüketmek ve cildin nem ihtiyacını içeriden desteklemek son derece önemlidir. Bilinen en doğal, en basit ve en etkili nem desteği yöntemi olan düzenli su içme, kısa sürede etkisini gösteren ve beraberinde pek çok faydayı da getiren bir iksir görevi görmektedir. Cildin daha iyi görünmesi için gün içinde yeterince su içtiğinize ve özellikle daha çok su kaybettiğiniz sıcak ya da yoğun günlerde daha çok su tükettiğinize emin olmanız gerektiğini unutmayın.

Cilde dışarıdan nem desteği sağlamanız gerektiğinde ise kullanabileceğiniz pek çok cilt bakım ürününün olduğunu biliyoruz. Bunlar içerisinde rahatlatması ve ferahlık vermesiyle özellikle duş sonrasında kullanılan ürünlerin ayrı bir yere sahip olduğu ise inkar edilemez. Ancak kendimizi şımartmak için tercih ettiğimiz parfümlü veya alkollü ürünler cilde nem kazandırmak isterken tam tersi tahrişe ve nem kaybına neden olabilmekte. Bu nedenle duş sırasında veya sonrasında kullandığımız ürünlerin sabunsuz, parfümsüz temizleyiciler olmasına özen göstermek ve cildi temizlemek için sert içerikli ürünlerden kaçınmak gerekmekte.

Vücut losyonu, yağı veya kremi gibi nemlendirici ürünler ise duş sonrasında cildin nemli kalmaya devam etmesi için son derece etkili ürünler olmakta. Duştan hemen sonra ıslak ten üzerine nemlendirici krem uygulayabilir ve fazla suyun cilde hapsedilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Cilt Kuruluğunu Önleyen Öneriler

Cilde daha fazla nem vermek ve daha sağlıklı olmasını sağlamak için dikkat etmemiz gerekenleri öğrendik, peki ya nem kaybını önlemek ve cildi korumak için dikkat edilmesi gerekenler?

Cildi ihtiyacı olduğunu gözlemlemesek dahi düzenli şekilde doğru ürünlerle nemlendirmek, cilt tipiniz ne olursa olsun son derece önemli. Özellikle cilt tipi yağlı veya karma olanlar nemlendirici ürünler kullanmaktan kaçınıyor olsa da cildin nem kaybettiğinde daha çok yağ ürettiğini ve bu durumun önüne geçmek için yağlı cilt tipine uygun nem takviyeleri kullanmak gerektiğini unutmamak gerekmekte.

Cilt tipi kuru olanların ise nem kapasitesi daha düşük olduğu için nemlendirici ürünleri düzenli kullansa dahi görebileceği etki daha sınırlı olacağından az miktarda yoğun etki sağlayan ürünler kullanması ve cildini nem kaybı yaşanmadan koruması gerekiyor. Cildi nem kaybından korumak içinse yoğun parfüm, sabun ve alkol içeren bakım ürünlerine ara vermek en basit, ancak en etkili çözüm olabilir.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.