Doğal Yollardan Çatlaklardan Kurtulma Yöntemleri

01 Ağustos 2021
Doğal Yollardan Çatlaklardan Kurtulma Yöntemleri

Pek çok kişi için oldukça rahatsız edici olsalar da aslında bir hayli yaygın olan, özellikle kadınların sık karşılaştığı problemlerden biri olan çatlaklar, cildin hızlı şekilde esnemesiyle birlikte oluşan işaretlerdir. Çatlaklar farklı nedenlerden kaynaklanabilmekte ve pek çok kişi için tamamen geriye dönmesi mümkün olmayan sorunlardan biri haline gelmektedir. Ancak birkaç tüyoya dikkat etmeniz halinde çatlakları oluşmadan önlemek veya oluşan çatlaklar sizi rahatsız ediyorsa altta yatan nedeni araştırarak ortadan kaldırmanız mümkün olabilmektedir.

Cildi çatlaklardan korumak veya çatlak görünümünü azaltmak için uygulayabileceğiniz tamamen doğal ve son derece pratik yöntemleri sizler için bir araya getirdik.

Çatlaklardan Kurtulmak İçin Hangi Ürünleri Kullanmalı?

Çatlakları önlemede veya kontrol altına almada bilinen en etkili ürünlerden biri kakao yağı ile kakao tozudur. Bu iki ürünün temel etken maddesi olduğu losyonları tercih edebileceğiniz gibi iki malzemeyi birbirine karıştırarak kendi çatlak kreminizi de yapmanız mümkündür. Aldığınız ürünlerin karışım miktarını dengelemek adına ürün ambalajını okumanız gerekmekte, hazır veya ev yapımı kakao ürünlerini her gün cildinize sürmeniz önerilmektedir.

Yine cildi nemlendirme etkisine sahip olan ve kızarıklıklar başta olmak üzere pek çok sorunda cildin kendini onarma mekanizmasını destekleyen bir diğer bileşen ise centella asiaticadır. Bu bileşenin içerisinde bulunduğu krem veya losyonları kullanmak skarlaşmayı azaltmak, yani yaraların pürüz bırakmadan iyileşmesini sağlamak için düzenli olarak kullanılabilir.

Çatlakların yeni oluşması ve henüz beyazlaşmamış olması hala cildinizi onararak eski görünümüne kavuşturabileceğinize dair umut verici bir işarettir. İzlerin üzerine 15 dakika boyunca badem yağı ile masaj yapmak ve bu 15 dakikalık süreyi gün içinde 2-3 masaj seansına bölmek, henüz sabitlenmemiş olan yeni çatlakların ortadan kalkmasına yardımcı olabilir. Masaj için ne kadar yağ uygulamanız gerektiği ise değişkenlik göstermekte, uygulama sırasında cildin kurumasına izin vermeyecek kadar yağ kullanmanız gerekmektedir.

Çatlakları Önlemenin Doğal Yolları

Cildinizi düzenli olarak nemlendirmek ve vitaminlerle beslemek çatlakları önlemenin bilinen en etkili yoludur. Cildin dolaşım sistemi tarafından beslenmesi de en az dışarıdan beslenmesi kadar önemli olduğundan bol su tüketmek ve beslenmeye dikkat etmek de uzun vadede çatlak oluşumunun önüne geçmenin temellerini oluşturur.

Daha sağlıklı bir cilde sahip olmak için daha çok su tüketmek gerektiğini bilmeyen yoktur, ancak pek az kişi düzenli ve yeterli su tüketir. Bu nedenle günlük su ihtiyacını karşılamanın ve suyun içeriden sağladığı nem desteğinin dışarıdan losyon ya da kremlerle de desteklenmesi gerektiği unutulmamalıdır. Cildin elastik yapısını içeriden desteklemek için sık tüketilmesi önerilen bir diğer bileşen grubu ise antioksidanlar olmakta, özellikle bitter çikolatanın içerisinde bulunan flavonoller cildi çatlaklara karşı koruyabilmektedir. Bu nedenle içeriğinde en az %70 oranında kakao bulunan bitter çikolatalardan günde 2 ila 3 kare kadar yemeniz önerilir.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.