DERMOKOZMETİK Nedir? DERMOKOZMETİK ile KOZMETİK arasındaki Fark Nedir?

02 Aralık 2020
DERMOKOZMETİK Nedir? DERMOKOZMETİK ile KOZMETİK arasındaki Fark Nedir?

Kozmetik mi? Dermokozmetik mi? Farkı Bilelim

 

Kozmetik bir ürün cildin sadece dış yüzeyine etki eder. Dolayısı ile cilt sorunlarına özel bir çözüm sunamazlar. Oysa; dermokozmetik ürünler epidermise kadar penetre ederler. Aktif içerikler epidermisden geçerek dermisin üst düzeylerine erişebilir. Dermokozmetik ürünler cilt güzelliği ve derinin sağlığı için daha geniş ve yoğun bir aksiyon alanı sağlar. Dermokozmetikler adeta kozmetik ile ilaç arasında bir ara çözüm sağlar.

Diğer önemli bir fark ise dermokozmetik ürünlerin içinde daha yüksek konsantrasyonda aktif içerikler bulunur. Bu aktif içeriklerin cilt tarafından emilimi ile anti-aging , leke , hassasiyet , kuruluk , akne ve benzeri gibi cilt rahatsızlarının çözümü de mümkün olur. Performansları daha etkin ve barizdir. Dermatoloji ve kozmetik alanındaki gelişmiş araştırma ve teknolojik gelişmeleri birlikte kullanmaya özen gösteren dermokozmetik alanı cildin sağlığı ve daha iyi görünmesi için etkili aktif içerikleri yüksek teknoloji seviyesinde kullanırlar. Her cilt kendine özeldir. Kozmetik ürünlerin tedavi edici yararları olmayıp sadece cildi temizleyip, dış görünüşünü etkilerler. Dermokozmetikler ise özel aksiyon mekanizmaları sayesinde cildin sadece dış görünüşünü değil iç güzelliğini de etkileyerek dış güzelliğini sağlarlar.

Dermokozmetik markalar cildin yapısını ve dış görünümünü etkilemek için farklı aktif içerikler kullanırlar. En popüler aktif içerikler aşağıdaki gibidir:

  • Antioksidanlar  retinol, Vitaminler ( B,C,E ) , koenzimQ10 ,alpha-lipoic acid (ALA) hyalunanic asit ve polifenoller

  • Peptitler ki ciltte kolajeni desteklerler.

  • Doğal bitkisel içerikler; yeşil çay,üzüm çekirdeği , Aloe vera gibi.

 

Kozmetik ürünler dermal- epidermal bağlantısını geçemezler ki epidermis ile dermis arasındaki alandır. Sadece cildi temizleyip , koruyup , epidermis alanındaki görünümü etkileyebilirler. Oysa dermokozmetikler epidermisi de geçerek dermise penetre edebilir.

Yapılan araştırmalar dermokozmetiklerin;  kozmetik ürünlere göre daha çok tercih edildiğini ortaya koymuştur. Güneş, hava kirliliği,antibakteriyel ortamlar gibi artan olumsuz dışsal çevresel faktörlere karşı kişiler daha kalıcı ve etkin çözümler sunan dermokozmetik ürünleri tercih etmektedirler. Hassas cilt problemi de dermokozmetik ürünleri tercih etme nedeni konusunda talebi artmıştır.

Psoriasis ve dermatit gibi cilt problemlerindeki artış da bu rahatsızlıklar üzerinde oldukça olumlu çözümler sunan dermokozmetik alana geçişi artırmıştır. Günümüz tüketicisi her türlü bilgiye güvenilir kaynaklardan ulaşabildiği için içerikler hakkında da bilgi sahibidirler. Etkin içeriklerin farkında olan tüketiciler bu kanaldan da ilerleyerek dermokozmetiklere ulaşabilmektedirler. 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.