Cilt Tonunuza Göre Nasıl Tonik Seçilir?

01 Ağustos 2021
Cilt Tonunuza Göre Nasıl Tonik Seçilir?

Söz konusu cilt bakımı olduğunda serum, krem gibi ürünleri duymaya alıştık. Ancak cildi etkili şekilde temizlemeden ve kirden arındırmadan bu ürünlerin gerçek etkilerini görmek neredeyse imkansız. Etkili bir cilt temizleme için en başarılı ürünlerden biri olan tonik ise cilt bakım rutinlerinde daha çok yer almayı hak etmekte. Berrak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak için cilt bakımında yer verilmesi gereken toniği cilt tonunuza ve tipine göre nasıl seçmeniz gerektiğine dair ipuçları ise bu rehberde.

Hangi Cilt Tipi Hangi Toniği Kullanmalı?

Cildi akneye meyilli olanların tercih edeceği toniğin içeriğinde çay ağacı bileşenlerinin bulunması, önerilerimizin başında geliyor. Çay ağacı bileşenleri içeren bir tonik formülü bulamadığınız takdirde ise yine aşırı yağlanmayı ve kir birikmesini önleyen bir diğer benzer seçenek ise aktif kömür oluyor. Aynı zamanda gözenekleri arındırması ve cildi sıkılaştırmasıyla güvercin ağacı da bu cilt tipine sahip olanların değerlendirmesi gereken içeriklerden bir diğeri oluyor.

Cildinizin nem ihtiyacının yeterince karşılanmış olmasının canlı, pürüzsüz ve aydınlık bir görünüm için ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Toniklerin temizleme aşamasında kullanılması sayesinde nemlendirme etkisine sahip diğer ürünler cilt tarafından daha rahat emiliyor ve daha iyi sonuç verebiliyor. Öte yandan cildi nemle besleme etkisine sahip tonikleri tercih etmekse özellikle kuru ciltler için bir besin kaynağı oluşturarak tam bir nem bombası etkisi yaratabiliyor. Cildinin daha çok neme ihtiyacı olduğunu düşünenlerin cildi kurutacak olan alkollü ürünleri kullanmamaya dikkat etmesi önerilirken, aynı zamanda içeriğinde gliserin ve hiyalüronik asit içeren tonikler tercih etmesi de gerekiyor.

Daha Aydınlık Bir Cilt İçin Tonik Kullanımı

Cilt tipiniz ne olursa olsun daha aydınlık görünen ve canlı bir yüze sahip olmayı istiyor olabilirsiniz ve bu durumda cilt rengini dengeleyecek olan bileşenlere ihtiyaç duyarsınız. C ve A vitamini içeren tonikler daha pürüzsüz ve genç bir görünüm için en sık tercih edilen ürünlerin başında gelirken, cildi besleyerek pürüzsüzleştiren tonik içeriklerinin başında domates özü ve limon gibi bazı antioksidanların geldiğini de eklemek unutmamak gerekmekte.

Cilt tipinizden ileri gelen herhangi bir sorun yaşamıyor olsanız dahi zamanın etkisiyle birlikte cildinizde yaşlanma belirtilerini gözlemliyor ve bunların önüne geçerek yaşlanmayı ertelemek istiyor olabilirsiniz. Bu durumda anti-aging içerikli tonikleri tercih ederek cildi temizleme aşamasında esneklik kazandırabilir, hücreleri yenileme özelliğine sahip olan bileşenlere sahip bu ürünler sayesinde küçük yaşlanma belirtilerini oluşmadan önleyebilirsiniz.

Yağa ve kire karşı adeta bir kalkan oluşturan tonikleri seçerken tıpkı içerikler gibi dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da ürünlerin pH derecesi oluyor. Doğru tonik seçimi cildin pH dengesini korumada son derece önemli olurken, normalde 5-6 arasında olması gereken pH derecesi cilt temizliği sonrasında değişebiliyor ve rutinin cildi temizleme basamağını hafif içerikli bir tonik kullanımıyla sonlandırmak bu doğal dengenin yeniden yakalanmasını sağlıyor.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.