Cilt Tipinize Göre Güneş Kremi Seçimi

01 Ağustos 2021
Cilt Tipinize Göre Güneş Kremi Seçimi

Güneş ışınları herkes için zararlı olsa da herkesi aynı şekilde veya aynı oranda etkilemiyor. Bazı cilt tipleri güneş ışınlarına karşı yoğun hassasiyet gösterdiği için cilt tipine uygun bir güneş koruyucu kullanılması konusunda ekstra hassasiyet göstermesi gerekiyor. Atopiye eğilimli, lekeli, kızarıklıkları bulunan, hassas veya alerjik cilt tiplerine sahip olanlarınsa kendisini güneşten mümkün olan en iyi şekilde koruması öneriliyor. Güneş ışınlarına maruz kalmak yaşanan cilt sorunlarının artmasına neden olabileceği için cilt tipine göre güneş kremi seçimi gibi son derece önemli bir konu hakkında sizlerin de bilgi edinmesi gerekiyor.

Hassas Cilt Tipleri İçin Güneş Kremi

Hassas cilt tipine sahip olan ve Rozea gibi kızarıklıklarla karakterize cilt rahatsızlıkları yaşayanlar, UV ışınlarına ek olarak sıcaklığın da etkisiyle damarların genişlediğini ve şikayetlerinin ilerleyebildiğini gözlemliyorlar. Kılcal damarları güneşin olumsuz etkilerinden korumak ve böylece görünür olmalarını engellemekse, sorunun önüne geçmede en etkili çözümlerden. Haliyle bu problemi yaşamakta olanlar kızarıklığın önleyici kremlere yönebilir.

Akneye Meyilli Ciltler İçin Güneş Kremi

Güneşin sivilce gibi cildin dışına doğru ilerleyen bezeler üzerinde yakıcı ve kurutucu etkilerinin olduğu düşünebilir. Oysa tam tersi güneş ışınlarına direkt olarak maruz kalan gözenekler hem terin birikmesi hem de var olan kirin okside olması yani yanmasıyla sivilceli, akneli görünümü arttırabilir. Ayrıca cildi nemsiz şekilde bırakmak yani krem ile desteklememek cildin esneklik dengesini sağlamak için daha çok yağ üretmesine ve yine sorunların artmasına neden olur.

Sebum üretimini dengeleyen yani cildin fazladan yağ üretmesinin önüne geçen güneş kremleri her mevsim kullanılmalı, özellikle cilt tipinin akneye meyilli olduğunu düşünenler için bu ürünlerin hafif yapısı son derece kurtarıcı olmaktadır. Akneye meyilli ve yağlı ciltler için özel olarak geliştirildiğine dair bir ibareye sahip olan güneş kremleri cilt üzerinde herhangi bir yağlı ya da ağır his bırakmaz, ayrıca renkli bir dokuya sahip oldukları için makyaj öncesinde cildin kusurlu görünümünün kapanmasına yardımcı olur. Bu ürünlerin matlaştırma etkisi sayesinde de yağlı ciltler için son derece uygun olduğunu da eklemek gerekir.

Lekeli ve Alerjik Ciltler İçin Güneş Kremi

Cildinde güneş ışınlarına veya sivilcelere bağlı olarak lekelerin gelişmesine meyilli olanlar için güneş kremi kullanımı ekstra önemlidir. Çünkü UV ışınları içerisinde sayılan UVA ışınları hava koşulları fark etmeksizin sene boyunca yeryüzüne iner ve bulutlar gökyüzünü kapladığında dahi kişinin cildine etki edebilir. Hatta bu ışınlar kapalı ortamda da pencereler sızarak yine ciltte yaşlandırıcı etkilere neden olabilir. Bu konuda hassasiyeti bulunan kişilerde ise her dönemde lekelenmeler devam etmekte, güneş kreminin içeriğinde bulunan ve filtre özelliği gösteren bileşenlere karşı alerjisi olanlar da yine bu olumsuz etkilere sene boyu maruz kalabilmektedir.

Tercih ettiğiniz güneş kreminin ekstra koruyucu olmasına özen göstermek, lekelere karşı koruyucu olduğuna ve cilt tonunu eşitleyici özelliği bulunduğuna dair ibareleri kontrol etmek ve en önemlisi de içeriğindeki filtre özellikle minerallere karşı herhangi bir alerjiniz olmadığından emin olmanız gerekir.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.