Cilt Bakım Serumu Nedir?

01 Ağustos 2021
Cilt Bakım Serumu Nedir?

Cilt bakım rutini içerisinde cilt temizleme basamadığından hemen sonra ve diğer cilt bakım ürünlerini uygulamadan öncesinde kullanılması gereken ürüne serum denmektedir. Serumlar güçlü ve yoğun içerikleriyle az miktarda dahi belirgin etkiler gösterebilen ve cilt tarafından daha etkili şekilde emilmesi için özel olarak formülize edilen ürünlerden oluşmaktadır. Genellikle sıvı formda olan bu ürünler farklı cilt problemlerine yönelik iyileştirici, onarıcı ve geliştirici etkileriyle amaca yönelik olarak seçilirler. Farklı türleriyle keşfedilmesi gereken ürünlerden serumları sizler için inceliyoruz

Cilt bakım rutini içerisinde cilt temizleme basamadığından hemen sonra ve diğer cilt bakım ürünlerini uygulamadan öncesinde kullanılması gereken ürüne serum denmektedir. Serumlar güçlü ve yoğun içerikleriyle az miktarda dahi belirgin etkiler gösterebilen ve cilt tarafından daha etkili şekilde emilmesi için özel olarak formülize edilen ürünlerden oluşmaktadır. Genellikle sıvı formda olan bu ürünler farklı cilt problemlerine yönelik iyileştirici, onarıcı ve geliştirici etkileriyle amaca yönelik olarak seçilirler. Farklı türleriyle keşfedilmesi gereken ürünlerden serumları sizler için inceliyoruz.

Serum Ne İşe Yarar?

Serumlar ince yapıları ve akışkan likit formları ile cilt tarafından hem kolay hem hızlı şekilde emilirler. Uzun bir uygulama sürecine ihtiyaç duymadan kullanılabilen bu ürünler aktif bileşenlerin cilt tarafından etkili şekilde emilmesi için geliştirilirler. Genellikle bir cilt sorununu önlemeye veya ortadan kaldırmaya yönelik olan bu ürünlerin kullanıcılar tarafından seçilebilecek pek çok farklı türü bulunur. Lekeleri eşitleme, kırışıklıkları giderme, nemlendirme gibi etkiler serumların öne çıkan fonksiyonlarının başında gelir. Özellikle yoğun nemlendirme ve anti-age bakım ürünleri arasında serumların geniş bir yer tuttuğu görülebilir.

Serumların içeriğinde hyaluronik asit ve seramid gibi yoğun nemlendirme özelliğine sahip etken maddeler bulunabilir. Ancak bu maddelerin tek başına kullanıldığında bilinen nemlendiriciler gibi etki etmediğini, nemlendirici losyon ve kremlerin daha yoğun bir bariyer oluşturarak nemi cilde hapsetme özelliğinin bulunduğunu unutmamak gerekir. Buradan yola çıkarak serumların her ne kadar yoğun içeriklere sahip olsalar da tüm bakım rutinini tamamlamak için tek başına yeterli olmadıkları anlaşılabilir. Hedefe yönelik cilt bakımı yapılacağı zaman serum ile birlikte serumun içeriğini destekleyen diğer ürünlere de yer verilmesi gerektiği bilinmelidir.

Cilt Bakım Serumu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Uygulama sıklığı kişinin cilt problemlerinin şiddetine ve ürüne olan ihtiyacına göre değişkenlik gösterebilir. Genellikle ambalaj üzerinde ideal kullanım sıklığı ve önerilen miktar hakkında bilgi verilmekte, eğer ürün üzerinde böyle bir bilgi bulunmuyorsa düzenli olarak günde 1 kere uygulama yapılması önerilmektedir.

Pek çok kişi cilt bakım serumları ile cilt bakım yağlarını hem kullanım şekli hem ambalaj tipi benzerliği nedeniyle birbiriyle karıştırsa da aslında iki ürün birbirinden oldukça farklıdır. Serumların büyük çoğunluğu küçük moleküllü etken maddeler içermekte ve su bazlı olmaktadır. Haliyle serum uygulandıktan sonra etkileri destekleyici daha yoğun bazlı bir ürün kullanmak, serumun içeriğinin desteklenmesini sağlayacaktır. Cilt bakım yağları ise yağ bazlı oldukları için krem, losyon gibi su bazlı ürünlerin altına uygulanamazlar ve genellikle farklı ürünlerle karıştırılarak ya da son aşamada uygulanmak için uygundurlar.

Kullanım amacına bağlı olarak serumun içeriğinde bulunan etken maddeler bir hayli değişken olabilir. Ancak en sık tercih edilen cilt bakım serumlarına bakıldığında hyaluronik asit, C Vitamini,  E vitamini, Resveratrol, Ferulic asit, retinol gibi isimler görülmektedir. Bunlara ek olarak bitkisel extreler de bulundurabilen serumları seçerken kendi cilt tipinize veya yok etmek istediğiniz problemlere odaklanarak doğru içeriği temin etmeniz son derece önemlidir.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.