BB Ve CC Krem Arasındaki Farklar

01 Ağustos 2021
BB Ve CC Krem Arasındaki Farklar

Makyaj ve güzellik dünyasında isimlerinin duyulmaya başladığı günden bu yana pek çok kişinin radarına girmeyi başarmış, hatta bazılarının favorileri arasında değişmez bir yer edinmiş olan BB ve CC kremler, etkileri ve özellikleriyle merak edilenlerden oluyor. BB krem yerine CC krem tercih etmenin mümkün olup olmadığı, hangi ürünü kullanmanın daha uygun olacağını, hangi kriterlere göre karar vermek gerektiği kafa karıştıran sorular arasında yer alıyor. Sizler için BB ve CC kremler arasındaki ayırt edici noktalara ve ürün seçiminde dikkat edilmesi gerekenlere ışık tutuyoruz.

BB ve CC Krem Nedir?

‘Blemish balm’ yani kusur kapatıcı anlamına gelen sözcüklerin kısaltması olan BB krem, cilt yüzeyindeki kusurlu görünümün doğal bir efektle kapatılması için tercih ediliyor. Aslında bu ürünün çok yönlü özellikleri sayesinde yalnızca kapatıcılığı için tercih edildiğini söylemek mümkün olmuyor ve BB kremlerin nemlendirici, anti-aging gibi bakıma ilişkin özellikleri de bir hayli dikkat çekiyor. Cildi tıpkı bakım rutininde yer verilen kremler gibi nemlendirirken aynı zamanda kırmızılıkları veya lekeleri de kamufle eden BB kremler, cilde ışıltılı bir görünüm veriyor, ayrıca önemli bir özellik olarak güneşten de korunmanızı sağlıyor. Cilt kusurlarını kapatabilme konusunda fondöten kadar etkili sonuçlar vermeyebiliyor olsa da sorunlu olan bölgelere kapatıcı sürmek yerine BB sürmek daha mantıklı bir seçenek oluşturabiliyor.

İncelediğimiz ürün çeşitlerinden bir diğeri olan CC kremler ise ‘color corrector’ yani renk düzeltici kelimelerinin kısaltmasından ileri geliyor ve bu ürünlerin temel amacı ciltte var olan kızarıklık ya da renk eşitsizliklerini nötr görünümle ortadan kaldırmak oluyor. Yine cildi nemlendirme özelliğine sahip olan bu ürünlerin BB kreme göre farklı olduğu nokta ise temel olarak kapatıcılık özelliğinden ileri geliyor. BB kremler hafif bir fondöten etkisi yaratırken CC kremler ise ciltteki ton eşitsizliklerinin ortadan kaldırılmasını hedefliyor. Bu durumda daha kapatıcılığı yoğun bir ürün arıyorsanız BB krem kullanımı sizin için daha uygun demek oluyor.

BB ve CC Krem Farkı Nedir?

Sonuç olarak BB kremlerden kapatıcı bir etki elde etmek istediğimiz için bu ürünlerin daha çok fondötenler gibi cilt tonuna göre seçilebilen doğal renklerde üretildiğini görmek mümkün. Öte yandan CC kremlerin odağı renk farklılıklarını, kızarıklık veya lekeleri gidermek olduğu için yorgun, kızarmış ya da cansız cilt görünümüne uygun olarak seçilebilecek mavi, yeşil, mor gibi tonlarda üretildiği görülüyor. İki ürün de cildi renk anlamında daha doğal bir ışıltıyla daha eşit ve pürüzsüz göstermeyi amaçlayan ürünler olmakla birlikte iki ürün grubunun da ciltte ağır bir his bırakmadığı, diğer kapatıcı özellikli ürünlere göre daha hafif ve ince olduğunu da eklemek gerekiyor.

Tercihinizi yaparken ürünün cilt tipinize veya kullanım amacınıza uygun özelliklere sahip olduğundan emin olmanız, en iyi sonucu almanız için dikkat edilmesi gereken temel kural oluyor.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.